HEMEN BAŞVUR Etimesgut Dershane | Ankara Butik Dershane

Etimesgut Dershane

Ankara Butik Dershane Etimesgut Dershane


Etimesgut Dershane

 Etimesgut dershane konusunda oldukça gelişmiş bir ilçe. Etimesgut, Ankara'nın metropol ilçelerinden biridir.101 km karelik yüzölçüme sahip etimesgut’un 2017 nüfus sayımına göre284.289 erkek , 282.211 kadın olmak üzere toplam 566.500 kişilik nüfusa sahiptir.

Etimesgut dershaneleri 

Etimesgut dershaneleri semte bağlı mahallelere göre farklılık göstermektedir.  33 tane mahallesi olan Etimesgut’un merkez semtine bağlı mahalleleri Ahi Mesut , Alsancak Atakent, Ayyıldız, Elvan, Erler, Etiler, İstasyon,Kazım Karabekir , Oğuzlar 30 Ağustos, Piyade, Süvari, Topçu, Yeşilova, eryaman semtine bağlı mahalleler Altay, Eryaman, Göksu, Güzelkent, Şehit Osman Avcı, Şeyh Şamil, Şeker, Tunahan, Yavuz Selim, Bağlıca semtine bağlı mahalleler Bağlıca, Fatih Sultan, Diğer mahalleler Aşağıyurtçu , Atayurt, Bahçekapı, Ballıkuyumcu, Etiyaşam, Fevziye, Orhun, Şehitali, Turkuaz, Ulupınar, Yapracık, Yukarıyurtçu dur.

Etimesgut’ta özkent Akbilek fen lisesi ve Şehit Oğuzhan Yaşar Anaolu Lisesi başta olmak üzere sınavla öğrenci alan 5 tane nitelikli okul vardır. Etimesgut halkının bu kadar eğitime önem vermesi ancak nitelikli okul sayısının bir o kadar az olması da etimesgut adına kötü bir durumdur. Etimesgut dershanelerine yazılmayı düşünen adaylar yoğun bir araştırma sonucunda karar  veriyor. Etimesgut ‘ ta nitelikli okullar ile birlikte 91 okul ve 2258 derslik mevcuttur. Toplam öğretmen sayısı 4734, 127.891öğrenci vardır. 1 dersliğe düşen öğrenci sayısı 34, 1 öğretmene düşen öğretmene düşen öğrenci sayısı 16 dır.

Etimesgut dershaneler hangi bölgede yoğunlukta

2013 yılındaki çıkan yasa ile 2014 yılı itibari ile dershaneler kapatılıp yerlerine temel liseler açılmıştı. Temel lise açan kurumlara ise 4 yıl mühlet verilip özel okula dönüşme şartı konulmuştur. Ancak her kesimden insanın yaşadığı etimesgut ilçesinde maddi olanakları olmayan veliler çocuklarını temel liselere yollayamadı. Bu sebepten ötürü özel kurslar digger adı ile dershaneler koçluk sistemi yada bir bilim dalı adı altında dershane hizmeti vermeye devam etti. Maddi olanakları olmayan veliler de daha uygun şartlarda ki bu kurumlara çocuklarını sınava hazırlayabilmek adına göndermeye başladılar.  Etimesgut dershane anlamında sadece merkez bölgesinde değil eryaman yada göksu mahallesi yada istastyon mahallesi gibi yerlerde de sıkça vardır. Dershanelerin koçluk merkezi yada özel matematik, özel fizik kursu gibi isimlerle eğitim vermesi aslında sistemlerini değiştirmemiş sadece isim olarak farklılıklar göstermiştir.

Mezun öğrenciler için temel liseler de dershane eğitiminin yasal bir hal alması ise en azından bu konuda kurumları ve velileri rahatlatmıştır. Temel liselerden 5 ana ders üzerinden dershane eğitimi alabilen mezun öğrenciler hafta içi saat 09:00 ila 15:00 arasında 30 saate kadar sınava hazırlık dersi almaktadırlar. Etimesgut merkez mahallesindeki ve eryaman mahallesindeki temel lise ve dershaneler öğrencilere 4 yıllık bir üniversiteyi kazandırma oranı açısından bakıldığında bir çankaya bölgesinde ki özel kurumlara göre daha düşük kazandırma oranına sahiptirler.

Etimesgut’un merkeze olan uzaklığı sebebi ile genelde daha deneyimli hocalar etimesgut dershane yada etimesgut temel liselerini değil çankaya daki temel lise ve dershaneleri tercih etmektedirler. Bu sebepten dolayıda etimesguttaki sınava hazırlayan kurumların başarı oranı biraz daha düşüktür.

Sincan dershane

Sincan dershane başlıklı yazım ile sizlere sincan bölgesinden, sincan mahallelerinde, sincanın nüfusundan , sincan’daki öğrenci sayısı ve Sincan’da...

← Devamını Oku
Ankara Butik Dershane Etimesguttaki dershaneler

Etimesguttaki dershaneler

Etimesgut ilçesinin kurulduğu alanın ilk çağlarda önce Hitit daha sonra da Frig uygarlıklarının topraklan içinde yer alındığı bilimsel bir gerçektir.

Devamını Oku →

İlgili Yazılar