HEMEN BAŞVUR Hafıza Teknikleri | Ankara Butik Dershane

Hafıza Teknikleri

Ankara Butik Dershane Hafıza Teknikleri


Hafıza Teknikleri

Özel öğretim kursumuzda öğrencinin ihtiyaç duyması durumunda hafıza teknikleri, hızlı okuma ve motivasyon teknikleri ile de bir adım daha yükselmesini sağlıyoruz.

İnsan zihinin öğrenme prensiplerine uygun bir şekilde metodolojik olarak 7 farklı tekniği içeren bir eğitim programıdır.

HAFIZA TEKNİKLERİ

Hafıza teknikleri günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır ve bu tekniklerin yer aldığı kitaplar ya da kurslar bulunmaktadır. Unutkanlık, bazı şeyleri hatırlayamamak, erken yaşta yaşanan Alzheimer rahatsızlıkları günümüzde artık çok fazla görülmektedir. Çok küçük yaşlara kadar inan bu rahatsızlıkların temelinde yanlış beslenme ve genetiklik yattığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu durumlardan kurtulmak isteyenlerin başvurduğu şeylerin başında  gelen ise hafıza teknikleri. Kişiler bu rahatsızlıklardan kurtulmak ve bu hastalıkların ilerlememesi için kurslara gitmekte ya da bu tür kaynakları alarak kendileri bu durumdan kurtulmaya çalışmaktadır. Sadece bu rahatsızlığa sahip olan bireyler değil hafızasını geliştirmek isteyen, bu tür rahatsızların başına gelmesini istemeyen kimselerde hafıza tekniklerinden yararlanmaktadır. Bir çok hafıza tekniği bulunmaktadır. Bazıları birbirine benzese bile isimleri farklı olmakta ancak sonuç olarak hepsi ayrı ayrı işe yarayan ve fayda sağlayan teknikler. Bu tekniklerden bazıları hayal etme, uyku ve beslenme alışkanlıklarını düzene sokma, görsel oyunlar, egzersiz ile hafıza geliştirme, gruplandırma, ilişkilendirme, nimonik yöntemi… Bu yöntemleri daha da fazla çoğaltabiliriz. Nimonik yöntemi hafızamızda tutmak istediğimiz farklı, yabancı ya da değişik olan kavramları benzer olan hafızamızdaki kavramlar ile benzeterek karışık olan o kavramı da hafıza atma yöntemidir. Sık sık kullanılmakta ve oldukça da zor ve karışık olan durumlarda işe yaramaktadır. Bir taraftan ilişkilendirme yöntemine benzetilse de nimonik yöntemi ilişkilendirme yönteminden oldukça farklıdır.

Hafıza teknikleri sadece unutkanlık, Alzheimer gibi rahatsızlıklarda ya da bu rahatsızlıkları yaşamak istemeyenlerin kullandığı ve başvurduğu yöntemlerden değildir. Öğrencilerinde sık sık başvurduğu yöntemlerdir. Özellikle son zamanlarda bu tekniklere başvuranların sayısının arttığı görülmektedir. Derslerinde daha başarılı olmak isteyen, ezber değil kalıcı ve etkili öğrenme gerçekleştirmek isteyenler, sınavlara hazırlanan öğrenciler hafıza teknikleri ile derslerinde ve sınavlarında başarıyı yakalamaya çalışmaktadır. Bu hafıza tekniklerinden kendilerine en uygun olan teknikleri uygulayarak sınavlara hazırlanan öğrencilerin aha başarılı olduğu gözlenmiştir. Sınavdaki konulara bu yöntemler ile çalışan öğrenciler daha kalıcı öğrenmeler gerçekleştirerek istedikleri puan aralıklarına ulaşmıştır. Hafıza tekniklerini bazı kurlar ve kaynakların yanı sıra eğitim kurumları da kendi bünyeleri içerisinde öğrencilerine sunmaktadırlar. Daha başarılı öğrenciler yetiştirmek, öğrencilerin bilgilerin kalıcı olmasına sağlamak adına bu tür çalışmalar yapmaktadırlar.

Ankara Butik Dershane Hızlı Okuma

Hızlı Okuma

Çeşitli göz egzersizleri vasıtasıyla göze ritim kazandırmaya, göz algılama kapasitesini ve duraklama esnasında gözün okuma alanı geliştirmeye dayal...

← Devamını Oku

Temel Lise 9. Sınıf

Kurumlarında uzman kadrosuyla öğretmenler her türlü materyalleri kullanarak en etkin eğitimi vermektedirler. Öğrencilerin 8. sınıf eksiklerini kapa...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar